Щодо проходження медичних оглядів працівників
Хмельницьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області звертає увагу на те, що наприкінці минулого року набув чинності наказ МОЗ України від 08.11.2023 №1925, який змінив правила проведення профілактичних медичних оглядів працівників, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення та може призвести до поширення інфекційних хвороб. Медоглядам підлягають працівники різних спеціальностей від харчової та переробної промисловості до працівників приватних послуг удома, зокрема, фахівці навчальних, оздоровчих, лікувально-профілактичних закладів, підприємств водопостачання, закладів громадського харчування, торгівлі, пралень. Наказ обов’язковий для виконання відповідними установами, підприємствами та організаціями всіх форм власності.
Насамперед зміни торкнулися переліків виробництв, професій та організацій, до роботи в яких не можуть бути допущені невакциновані особи або особи, хворі на визначені інфекційні хвороби. Вакцинація – найліпший засіб специфічної профілактики інфекційних хвороб. Якщо працівник ризикує інфікуватися при виконанні професійних обов’язків та/або може інфікувати інших і проти зазначених інфекційних хвороб є специфічна профілактика, такий працівник не допускатиметься до роботи, не маючи відповідного захисту. Наприклад, робота в дитячих притулках, лабораторіях, лікувально-профілактичних закладах, ветеринарних клініках та ін. У випадку відсутності у працівника даних про проведення щеплень відповідно до нового переліку, йому буде запропоновано пройти курс профілактичної вакцинації для створення базового імунітету. Спеціалісти, які працюють з маленькими дітьми, кожні 10 років проходитимуть обстеження на кашлюк, а при виявленні недостатнього імунного захисту їм проводитиметься додаткова вакцинація.
Відповідно, змін зазнала форма медичних книжок, які у 2025 році необхідно буде всім змінити на форму нового зразка.
Змінено також перелік інфекційних хвороб, носійство або захворювання на які є підставою для недопуску до виконання професійних обов’язків. Так, перелік було розширено інфекційними хворобами, що можуть викликати надзвичайні ситуації у системі громадського здоров’я, а натомість виключені такі, що не передаються від людини до людини.
Найбільших змін зазнав перелік необхідних обстежень для проведення обов’язкових медичних оглядів. Перелік доповнено обов’язковими лабораторними (загальний аналіз крові і сечі, глюкоза крові), інструментальними (вимірювання артеріального тиску та ЕКГ) і фізикальними обстеженнями. Враховуючи, що деякі сфери діяльності працівників, які проходять медичний огляд, пов’язані зі щоденним безпосереднім контактом з людьми, до необхідних лікарів-спеціалістів додано лікаря-психіатра.
Флюорографія або рентгенологічне обстеження органів грудної клітки проводитиметься виключно за наявності факторів ризику у працівника туберкульозної інфекції – після проходження анкетування.
Бактеріологічні дослідження (так звані «кишкова група» і «мазок на стафілокок») стануть обов’язковими лише для працівників, які безпосередньо пов’язані з виготовленням та реалізацією продуктів харчування, до такої категорії відносяться працівники харчоблоків.
Медогляди проводять заклади охорони здоров’я, які мають відповідну ліцензію на здійснення медичної практики. Новим наказом передбачено запровадження електронної медичної книжки в електронній системі охорони здоров’я. Це дозволить забезпечити збереження інформації та систематизувати дані щодо медоглядів працівників окремих професій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до розвитку епідемічних ускладнень. Паперові медичні книжки поступово відійдуть у минуле. З огляду на це, роботодавцям варто уважно ставитися до питання достовірності паперових медичних книжок працівників, позаяк незабаром їх буде переведено в електронний формат, що спростить їх перевірку.
Позачергові медичні огляди проводяться у разі погіршення стану здоров’я працівника, що може становити загрозу для безпеки громадян. Також у разі проведення епідемічного розслідування спалахів інфекційних хвороб.
Працівники, які без поважних причин не пройшли у встановлений термін обов’язковий медичний огляд у повному обсязі, відсторонюються від роботи й можуть бути притягнуті керівником до дисциплінарної відповідальності.